Omurga Kireçlenmesi (Lomber Dejeneratif Hastalık)
Prof. Dr. Murat Bezer Anlatıyor...

Omurga Kireçlenmesi (Lomber Dejeneratif Hastalık)

LOMBER DEJENERATİF HASTALIK

Kireçlenme bir eklemi oluşturan kemik ve kıkırdakların yapısının bozulması anlamını taşımaktadır. Omurgamız vücudumuzun ağırlığını taşımakla birlikte beyinden çıkan ve tüm vücuda giden sinirleri de korumaktadır. Omurgamızı oluşturan kemiklere omur adı verilir. Bu kemikler arasında hareket etmeyi sağlayan ve üst seviyelerden gelen yükün emilerek düzgün bir şekilde alt seviyelere iletilmesini sağlayan disk denen yastıkçıklar mevcuttur.

Ayrıca yine iki omur arasında faset adı verilen omurganın hareketinde önemli rol oynayan bir eklem bulunmaktadır. Omurların arasında bulunan disklerin ve iki omur arasındaki faset eklemlerin zamanla normal yapısı bozulur. Bu şekilde diskin içindeki sıvı azalarak disk çöker ve omuriliği veya buradan çıkan sinirleri sıkıştırır. Bu durumda vücudumuz kendisini korumak adına omurga hareketlerini kısıtlama yoluna gider. Kemik çıkıntılar oluşur. Belimizde olan bu duruma “Lomber dejeneratif hastalık” veya “Bel kireçlenmesi” denir. Hastalarda bel ağrılarına ilaveten yürümekle olan bacaklarda uyuşma ve karıncalanma gibi şikâyetler meydana gelebilir.

Bu şikayetlerle doktora başvuran hastada ayrıntılı öykü ve yapılacak fizik muayenenin yanı sıra röntgen (X-Ray), bilgisayarlı tomografi (BT) ve manyetik rezonans (MR) tanıda kullanılmaktadır.

İlaç tedavisi ve fizik tedavi hastalığın şiddetine göre ilk seçilebilecek tedavilerdendir. Burada amaç hastanın ağrısını gidermekle birlikte verilecek egzersiz programıyla bel kaslarının güçlendirilmesidir. Bu şekilde vücut ağırlığının bir kısmı kaslar sayesinde taşınarak omurgamız daha az yüke maruz kalır ve ağrının şiddeti azalır.

Bu tedavi şekillerinin yetersiz kaldığı veya hastada ciddi uyuşma, karıncalanma ve kuvvet kaybı olduğu durumlarda cerrahi tedavi uygulanabilmektedir. Cerrahi tedavide omuriliği veya sinirleri sıkıştıran yapılar uzaklaştırılır ve omurların arasındaki yapısı bozulmuş ve çökmüş diskleri temizlenerek buralara tekrar aynı disk yüksekliğini sağlayacak aparatlar konulur. Ayrıca eğilmiş ve yapısı bozulmuş omurga düzeltilip stabil hale getirilir.


RANDEVU TALEP EDİN
BİLGİLERİNİZİ BIRAKIN SİZİ ARAYALIM