Omurga Kırıkları

Omurgadaki herhangi bir kemiğin kırılma­sı, çok önemli sonuçlar doğurur. Çünkü omurga hem vücudun temel direğidir, hem de beyin ile vücut arasındaki iletişimi sağ­layan bir organ yani omuriliği koruyan bir organdır. W. Konrad Röntgen’in, X ışınlarını buluşun­dan önce, omurga kemiğinde kırık olup ol­madığı, vücudun bir ya da birden fazla ye­rinde görülen felçler ile anlaşılırdı.

Günü­müzde röntgen filmi doktorların, daha doğ­ru ve kesin teşhis koymalarına ve bu tür kırıkların tedavilerinde daha başarılı olma­larına olanak sağlamaktadır. Omurga kemiklerinin kırılma nedeni genel­likle çok ağır bir travmadır.

Omurga, sağ­lam yapıda olduğundan ve onu saran fibröz dokularla çok iyi korunduğundan, kı­rılması ancak çok şiddetli darbelere bağ­lıdır. Otomobil kazalarında, düşmelerde, çok ağır bir yükü oynatmaya ya da kaldır­maya çalışırken ya da ani atlama ve sıç­ramalar sırasında omurgada incinmeler o labilir. En tehlikeli kırılmalar, sırtın yuka­rısında, boyun bölgesinde olanlardır. Çün­kü bu bölgeden, vücudun alt tarafından gelen sinirler de geçmektedir ve bu sinir­ler vücudun butun kısımlarını da etkile­mektedir. En önemli hasar, omuriliğin ezil­mesine ve kanamasına yol açan kırıklar sonucu olmaktadır. Bazen omurga kemik­leri, kırık olmadıkları halde birbirlerinden ayrılmakta ve omurilik bu durumdan sanki kırılma olmuş gibi etkilenmektedir.

Tehli­keli omurga kırıkları hastayı şok durumu­na sokabilir. Omurga kırıklarında veya zedelenmelerin­de nörolog denilen uzman doktorların te­davisi şarttır. 

Önce bütün kemiklerin rönt­genlerinin alınması önerilir. Kırılan kemikleri eski haline getirmek gi­bi en önemli tedaviyi bu konuda uzman­laşmış bir operatör ya da ortopedist yapmalıdır. Kırık iyileşirken ve kaynaşırken kemiklerin asıl yerlerinde durmalarını sağ­lamak için vücudu alçıya almak gereke­bilir. Boşaltım sistemiyle ilgili sinirlerde ze­delenme olması halinde, barsak ve idrar faaliyetleri bozulabilir. İdrarı boşaltmak için mesaneye sonda koymalıdır. Eğer boyun kemiğinde kırık olma ihtimali varsa, hasta mümkün olduğu kadar az oynatılmalı ve hemen doktor çağrılmalıdır. Yaralı, bir sedye üzerine yerleştirilerek doktor nezaretinde kıpırdatılmadan hasta­neye götürülmelidir. Kırık bölgesinden aşağısının duyarlılığının yok olması ve idrar ile barsak faaliyetlerinin kaybolması, omu­riliğin ağır yaralandığının veya kesildiğinin işaretidir.

omurga kırığı

RANDEVU TALEP EDİN
BİLGİLERİNİZİ BIRAKIN SİZİ ARAYALIM
div id="fb-root">